Mavi Gün Batımına Seyahat

14.05.2020

TAÜ Endüstri İlişkileri Koordinatörlüğü tarafından organize edilen "Mavi Gün Batımına Seyahat" konulu etkinlik 20 Mayıs Çarşamba günü 14.00'da Google Meet üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecektir. 

Etkinliğe katılım için 19 Mayıs 2020 saat 17:00'a kadar katılım formu doldurulması zorunludur.
Katılım formu linki: https://forms.gle/5zyKUJYztuv3BqET8

Katılımcılara katılım bilgileri etkinlik günü mail olarak gönderilecektir.

Hans Dominik 1908 yılında “Mars’a Yolculuk” kitabını yayınladı, 1946 yılında Wernher von Braun Mars filosunu tasarladı ve önde gelen uzay ülkeleri nihayet bu rüyayı 2030 sonrasında gerçekleştirmek istiyor. Bu amaçla 1960'lardan itibaren uzay uçuşlarının başlangıcıyla birlikte, uzun süreli gezegenler arası uçuşun sağlık, teknolojik ve organizasyonel gereksinimlerini simüle eden gönüllüler ve astronot grupları üzerinde karmaşık deneyler yapıldı.

Fakat 2020 yılında Mars’a daha önce hiç olmadığımız kadar “yakın” ve aynı anda “uzak” konumdayız!

Bu derlemede, yeni bir kararın eşiğindeki bu eşsiz tarihsel durumu özetleyeceğiz ve önde gelen uzay uluslarının stratejik hedeflerine odaklanarak, ilişkili bilimsel sonuçları psiko-biyolojik model bağlamında ve uzun uzay uçuşunun kültürel ve sosyal etkileri temelinde tartışacağız.

-> Prof. Çotuk is "Member of IAA" (International Academy of Astronautics) and "Health Technical Comittee Member of IAF" (International Astronautical Federation).